קבוצת שבע | סודות בקירות הבית

ענת גרינברג, רוזה בן אריה, דליה חי אקו, איה סריג, לילי פישר

קבוצת  SHEVA התגבשה בתחילת  2018 כפלטפורמה מקצועית המייצגת עמדה אמנותית יוזמת ואקטיבית.

חברות הקבוצה נפגשות באופן קבוע לדיונים אמנותיים, שיתוף ופידבק על עבודת הסטודיו להבנת והעמקת תהליכי היצירה האישיים.

מהלך בחירת העבודות לתערוכות נעשה מתוך מטרה להציג את העשייה האישית של כל אחת מחברות הקבוצה. גופי העבודות שונים ומגוונים וההצעה עשירה בתוכן, במדיומים ובנושאים.

מושג הקבוצה והצורך להיות חלק ממנה אינם דברים חדשים. רבות מהמהפכות האמנותיות ההיסטוריות התרחשו בזכות התגבשותן של קבוצות אמנים. אמנים מתקבצים בכדי לקדם נושאים משותפים; לדון באג'נדות ומחשבות פילוסופיות; להקים חללי תצוגה; לקרוא למחאה ומהפכה… לצד המטרות הדרמתיות שנכנסו לדפי ההיסטוריה, ישנן קבוצות אמנים שמטרתן היא נקודתית/מקצועית כמו יצירת עבודה קואופרטיבית, מפגשים על תהליכי היצירה האישיים או היכרות עם קולגות.

ב 2018 החלה הקבוצה בעבודה משותפת מחקר אומנותי חברתי של מושג הבית

בית כמרחב מתוחם  פרטי ואוטונומי בו מתנהלים חיים בו מתנהלים יחסים , יחסים בין בני הבית השוכנים בו , ובין בני הבית והחפצים הנמצאים בו, וכל שקורה בין קירות הבית הינו שיקוף של היחסים בין האדם עצמו לבינו.  הבית הוא תנאי בסיסי והכרחי בקיומנו הגשמי. הבית הוא העוגן , הבית הינו נקודת המוצא ממנו אנו יוצאים אל העולם שבחוץ ואליו אנו חוזרים . הבית הוא החלק היציב במבנה המשתנה והמתהווה.

דימוי  ומשמעות הבית הינו תהליך דואלי המתמשך ומתפתח, בין הרס  והזנחה לבין התקדמות ובניה ואם נלך מהגדול אל הקטן נמצא שגם אנחנו מקיימים ביננו לבין עצמינו הפרדה ודואליות בין הגוף הפיזי הוא הבית לבין החלקים המנטליים אשר בעזרתם אנו פועלים במרחב .

הבית נמצא סביבנו בעולמות הקשר שונים בהיבט הפיזי, המנטלי והרגשי

בהיבט הפיזי – בית הוא גם מרחב פרטי וגם חלק מהמרחב הקולקטיבי הקהילתי.

בהיבט המנטלי – בית הוא מסגרת משפחתית שיש לה עבר משותף.

בהיבט הרגשי – יש אנשים שהבית ממלא את עולמם ויש שהבית משקף ריק

 "אדם קרוב אצל עצמו,

,אדם בתוך עצמו הוא גר".

 המושג Unheimlich  הוא מונח פרוידיאני "המאוים- הבעתה”,מונח עבור משהוא מוכר היכול גם בו זמנית להיות זר. מהווה  שילוב בין המושג בית (Heim)  

 לתחילית Un, המייצגת שלילה. בתוך הקבוצה עלו מספר שאלות לדיון , שאלות בנושא , הגירה, קהילה, משפחה, ושאלות פוליטיות אוניברסליות.

פרויקטים שיזמנו והשתתפנו בחרנו לעבוד בחומרים שהיה בהם רמז לבית. עסקנו בחיפוש של דימוי ומשמעות הבית תוך כדי התפתחות, בנייה והתקדמות על גבי מה שנבחר להרס ולהיזנח, תהליך דיאלקטי מתמיד.

אוצרת:
ד"ר זיוה ילין
פתיחה:
03/12/2020
נעילה:
09/01/2021

דימויים נוספים מהתערוכה