על הגלריה

גלריה בארי נפתחה לראשונה באוקטובר 1986 (בחג ה-40 לבארי) הצהרת הכוונות, עם היווסדה הייתה: "להוסיף לצריכת הלחם את צריכת הרוח, ליצירת המעשה את יצירת האמנות, כי לא על הלחם לבדו יחיה האדם". המטרה הייתה: "להביא אמנות ישראלית עכשווית במיטבה אל הפריפריה שלנו ולחשוף את הציבור לתרבות ולאמנות המתרחשת בארץ". 

עד 2023 הוצגו בגלריה כ-400 תערוכות.
הגלריה מציגה באופן שוטף ולאורך שנים רבות אמנות ישראלית איכותית. הציגו בגלריה בארי מטובי האמניות והאמנים בארץ, אמנים ידועים מהדור הוותיק לצד צעירות וצעירים בתחילת דרכן.ם המקצועית. אנחנו מציגות מדיומים מגוונים של ציור, פיסול, צילום, וידיאו, הדפס, מיצב ופרפורמנס. הגלריה שואפת ומעודדת אמניות ואמנים ליצור עבודות מיוחדות לחלל ולמקום, עבודות קהילתיות שמשתפות את הקהילה ועבודות פוליטיות. בגלריה מתקיימים מפגשים קבועים עם האמניות.ים המציגות.ים, הדרכות לילדי גנים וכיתות הצעירות, לקבוצות ולמעוניינים, אירועי תרבות וסדנאות מגוונות. אנחנו מפיקות 3-4 ספרי אמן וקטלוגים בשנה לתערוכות נבחרות. בשנת 2021 השקנו ביריד "צבע טרי" את פרס גלריה בארי לאמני.ת מצטיינ.ת. מתוך האמניות והאמנים המציגות.ים בחממת האמנים העצמאיים ביריד אנו בוחרות אמנ.ית מצטיינת לה אנו מעניקות תערוכת יחיד.ה בגלריה, פרס כספי והפקת קטלוג שילווה את התערוכה. הזוכה הראשונה בפרס בשנת 2021 הייתה האמנית יעל סרלין. בשנת 2022 הפרס הוענק ליעל חובב. אנחנו מציגות 9 תערוכות בשנה, רובן תערוכות יחיד.ה. 

בטבח בבארי באוקטובר 7.10 הגלריה הוצתה ונשרפה עד היסוד. במאמץ משותף של עולם האמנות, קולגות ותורמים מהשוק הפרטי, בתמיכה והובלה של עיריית תל אביב, הגלריה עתידה להיפתח מחדש בבית רומנו ותתארח שם למשך השנים שייקח לשקם את הקיבוץ.

בדצמבר 2022 בהודעה משותפת מטעם נשיא ישראל בוז'י הרצוג ונשיא גרמניה, הוצהר שממשלת גרמניה תתרום את עלות הקמת משכן האמנות החדש בקיבוץ, כחלק משיקום הנגב המערבי והאמונה בכוחה של תרבות ואמנות להיות מגדלור לרוח האנושית. זהו פרוייקט מרכזי בנגב שיובל על ידי בורד ישראלי-גרמני. הפרוייקט המשמעותי מתווך על ידי שרון גולן-ירון מבית ליבלינג. בבורד מטעם ישראל יושבות ויושבים אשת הנשיא גב' מיכל הרצוג, נציג קיבוץ בארי עופר בן-צבי, נציגת תחום תרבות בנגב ד"ר חגית דמרי- מובילת תכנית מנהיגות תרבות בנגב של מרכז מנדל למנהיגות.

הגלריה עתידה להיפתח בבית רומנו ב22.2, הודעה על פתיחה ושעות פעילות תבוא בהמשך חודש פברואר 22.

מור רימר, מתוך "באישון ליל" 2021